کابل های دیتا

کابل دیتا

انتقال داده از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که یکی از آنها با استفاده از کابل انتقال دیتا می‌باشد. این وسیله فیزیکی یکی از تجهیزات شبکه پرکاربرد است. به گونه‌ایی که برای اتصال به اکثر دستگاه‌ها وجود این وسیله الزامی است و تا هنگامی که ارتباط ایجاد نشود امکان استفاده از آن دستگاه هم وجود ندارد.

کابل‌ها از یک یا چند رشته سیم در کنار یکدیگر تشکیل می‌شوند که وظیفه انتقال اطلاعات یا انرژی را از یک نقطه (مبدا) به نقطه دیگر (مقصد) را برعهده دارند. در شبکه این انتقال اطلاعات از طریق کابل‌های گوناگون به صورت سیگنال‌های ارتباطی الکتریکی بین دو یا چند دستگاه انجام می‌شود.

در حقیقت، دیتای باینری از سلسله اعداد صفر و یک ساخته می‌شوند که با توجه به محیط کاری، نوع کابل انتقال داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که این سیم بافه‌ها دارای انواع مختلف با کاربردها و مشخصات متفاوتی هستند.

کابل های دیتا

انواع کابل های دیتا

انواع این قطعه پرکاربرد برای انتقال داده را می‌توان به ۳ دسته جفت پیچ خورده، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم نمود. تفاوت انواع مختلف آنها در فرکانس‌های متفاوت هنگام انتقال سیگنال‌ها است که سبب کاربردهای متنوع و منحصر به فردشان می‌شود. انواع کابل‌ها عبارتند از:

  • جفت پیچ خورده (TP): این نوع سیم بافه از دو سیم حاوی هسته مسی ایجاد می‌شوند که یک سیم سیگنال و دیگری برای اتصال به زمین است. از آنجایی که هر دو سیم ذکر شده در هم تنیده هستند، به آنها جفت پیچ خورده می‌گویند. تنیدگی‌های موجود در سیم‌ها از خراب شدن سیگنال‌های ارتباطی جلوگیری می‌کند. از کاربردهای این نوع قطعه سخت افزاری دارای غلاف پلاستیکی می‌توان به استفاده در تکنولوژی‌های مختلف مانند اترنت، حلقه توکن در ارتباطات و به عنوان واسط در شبکه‌های کامپیوتری اشاره کرد.
  • کابل کواکسیال: این نوع کا‌بل قابلیت انتقال سیگنال‌ها با فرکانس‌های بیشتری را دارد. در پوشش عایق این نوع سیم بافه یک هادی هسته مرکزی مسی وجود دارد که جهت انتقال دیتاها و ویدیوها طراحی شده است. از آنجایی که سیم اصلی با فویل فلزی مستتر شده است قادر به محافظت از سیگنال‌های ارتباطی دیتا می‌باشد. از این وسیله در شبکه‌های تلفن دیجیتال و دیتاهای ارتباطی تلویزیونی استفاده می‌کنند. مزایای اصلی بکارگیری آن شامل هزینه پایین، قابلیت سیم‌کشی و سهولت نصب، مقاومت و ظرفیت بالا می‌باشد.
  • فیبر نوری: نوع دیگر به عنوان فیبر نوری شناخته می‌شوند که دیتاها در قالب نور منتقل می‌شود و از دو بخش هسته و روکش ایجاد می‌شود. جالب است بدانید که در هر سیم بافه فیبر نوری رشته‌ای بسیار نازک از جنس شیشه یا پلاستیک وجود دارد که ضخامت هر رشته به معادل یک دهم موی انسان است و قابلیت انتقال ۲۵ هزار تماس تلفنی را دارد.

کابل های دیتا

خرید کابل های دیتا در شیراز

جهت ایجاد یا ارتقای شبکه‌ کنونی خود لازم است کابل‌ انتقال دیتا مناسب تهیه کنید. چرا که انتخاب اشتباه و سیم کشی نادرست سبب خسارات‌های جبران ناپذیری می‌شود. نتیجه حاصل از این اشتباه، کاهش راندمان و کارایی و در نتیجه عدم امکان برقراری ارتباط موثر با مشتریان می‌باشد.

پس هنگام خرید ابتدا بايد به سرعت و پهنای باند، میزان بودجه، حجم داده و … توجه نمود. با مراجعه به شرکت حفاظت ایمن پارس، می‌توانید با شناخت بهترین تجهیزات شبکه در شیراز و نیازهایتان میزان راندمان و سود دهی را افزایش دهید تا در بازار رقابتی امروز به موفقیت غیر قابل باوری دست یابید.