ضبط تصاویر

دستگاه ضبط تصاویر

پس از نصب دوربین مداربسته برای ذخیره نمودن تصاویر، تنظیم، مدیریت و نظارت بر آنها به دستگاه‌های مخصوصی نیاز است. در حقیقت، با توجه به نوع دوربین‌ مدار بسته نصب شده، نوع دیوایس ثبت تصویر نیز متفاوت می‌باشد. انواع دوربین‌های مداربسته با توجه به فناوری استفاده شده هنگام تولید آنها و نحوه فرستادن اطلاعات تصویر به دیوایس‌های ثبت کننده را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم نمود:

  • دوربین‌های مدار بسته آنالوگ: اطلاعات به شکل سیگنال‌های آنالوگ برای دیوایس‌های ثبت فرستاده می‌شوند.
  • دوربین‌‌های مداربسته تحت شبکه: در این نوع سیستم‌های امنیتی، اطلاعات به طور دیجیتال و مبتنی بر پروتکل‌های شبکه به دیوایس ثبت کننده فرستاده می‌شوند.

بسته به نوع سیستم‌های مدار بسته می‌توان از دستگاه‌های DVR و NVR ،XVR استفاده نمود که در ادامه هر یک از آنها را بررسی خواهیم نمود.

دستگاه ضبط تصاویر

انواع دستگاه ضبط تصاویر

پیش از معرفی انواع دیوایس‌های ثبت کننده عکس در دوربین‌های مداربسته، بهتر است نحوه عملکرد آنها را مورد بررسی قرار دهیم. اصلی‌ترین وظیفه این ابزار، فشرده سازی استاندارد تصویرهای ارسالی از سیستم‌های مداربسته و ذخیره سازی آنها در حافظه جانبی است. این فشرده سازی سبب صرفه جویی در فضای ذخیره سازی دیسک می‌شود. حال که با عملکرد این وسیله کاربردی در تجهیزات شبکه آشنا شدیم؛ زمان معرفی انواع آن فرا رسیده است.

  • دستگاه ثبت تصاویر DVR: دیوایس DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder است که به علت برخورداری از قیمت مناسب و مقرون به صرفه جزو پرکاربردترین‌ها به شمار می‌آید. از این دیوایس جهت اتصال و لینک شدن به دوربین‌های اچ دی یا آنالوگ استفاده می‌شود و می‌توان آن را از جهت فناوری ضبط و پخش تصویر به دو گروه Standalone و PC-based تقسیم نمود. تفاوت این دو مدل در این است که در Standalone پخش عکس و فیلم‌ها روی اسکرین و ثبت آنها روی هارد اینترنال صورت می‌گیرد. این در حالیست که در PC-Based به کامپیوتر متصل می‌شود و نصب نرم‌افزار مورد نیاز، ثبت تصویر در هارد دیسک و پخش تصویر روی نمایشگر رایانه انجام می‌شود.

دستگاه ضبط تصاویر

  • دیوایس ثبت تصویر NVR: دیوایس NVR یا همان Network Video Recorder به منظور اتصال به دوربین‌های مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت این نوع دیوایس ثبت کننده از DVR گران‌تر است. با این حال، پیاده سازی و اجرای آن بسیار ساده‌تر می‌باشد و درست مانند یک  سرور کامپیوتر عمل می‌کنند. در این نوع دیوایس‌ها، دوربین به وسیله کابل CAT5 و CAT6 متصل می‌شوند. مزیت این نوع کابل‌ها انتقال سیگنال‌های صوتی و در نتیجه قابلیت استفاده از میکروفون می‌باشد.
  • دستگاه ضبط تصاویر XVR: این وسیله قابلیت اتصال به هر دو مدل دوربین (آنالوگ و تحت شبکه) را به صورت همزمان دارد. این مدل را می‌توان به عنوان نمونه ارتقا یافته DVR در نظر گرفت که از فرمت‌های ویدیویی دوربین‌های مختلف پشتیبانی می‌کند.

دستگاه ضبط تصاویر

خرید دستگاه ضبط تصاویر در شیراز

هنگام خرید دستگاه ضبط تصاویر در شیراز باید فاکتورهای مشخصی از جمله تعداد کانال‌های تعبیه شده در دیوایس، سطح کیفی تصویر در حالت پخش مستقیم، میزان کیفیت ثبت تصویرها، تعداد هاردها و ظرفیت آنها و قابلیت پشتیبانی از فرمت استاندارد فشرده سازی و … را مد نظر قرار داد. زیرا هر یک از این عوامل نقش مهم و موثری در عملکرد دیوایس ایفا می‌کنند. یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه نمود؛ قیمت این وسایل است که با توجه به برند و دیگر فاکتورهای ذکر شده، تعیین می‌شوند. برای دریافت مشاوره و آگاهی از قیمت‌ها می‌توانید با کارشناسان کمپانی حفاظت ایمن پارس در ارتباط باشید.