سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق در شیراز

یکی از سیستم‌های امنیتی که در دهه گذشته به طور جالب توجهی نظر کارشناسان و مهندسان ساختمان را به خود جلب نموده است؛ سیستم اعلام حریق است. نصب و راه اندازی این سیستم در فضاهای مختلف از جمله ساختمان‌های مسکونی و تجاری، پاساژ‌ها و مراکز خرید، ادارات و … به منظور اعلان و هشدار حریق و آتش صورت می‌پذیرد.

به دسته‌ایی از تجهیزات آتش نشانی که به صورت هماهنگ و منظم با یکدیگر کار می‌کنند و جهت آگاه سازی از وقوع حریق در محیط نصب شده‌اند؛ دستگاه اعلان حریق گفته می‌شود. این دستگاه‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام از آنها نیز مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند.

با این وجود، بدون تردید نصب و راه اندازی این سیستم‌ها، در صورت چشم پوشی از نوع آنها، مانع ضرر‌های مالی و جانی گزاف و غیر قابل جبرانی می‌شود. چرا که با اعلام به موقع خطر، ساکنین را قبل از پخش شدن آتش آگاه می‌سازد.

سیستم اعلام حریق

خرید سیستم اعلام حریق در شیراز

سیستم‌های اعلان حریق دارای ۳ جزء اصلی؛ دتکتورها یا تجهیزات تشخیص دهنده آتش، تجهیزات اعلام آتش مانند آژیرها و پنل مدیریتی مرکزی می‌باشند.

دتکتورهای دستگاه اعلان حریق

دتکتورها شامل ابزارهای الکترونیکی در سیستم اعلان آتش هستند که مسئولیت تشخیص و اعلام آتش به کنترل پنل مرکزی را برعهده دارند. دتکتورها دارای مدل‌های گوناگونی هستند که بر اساس نوع اثر حریق دسته بندی می‌شوند.

دتکتورهای دودی: این نوع دتکتورها با تشخیص دود، آتش سوزی را به کنترل پنل مرکزی اعلام می‌کند و شرایط خاموش نمودن حریق را مهیا می‌سازد.

دتکتورهای حرارتی: دتکتورهای حرارتی با تغییرات ناگهانی دما فعال می‌شوند. معمولا این نوع دتکتور برای اتاق‌های کوچک یا آشپزخانه که دمای ثابتی دارند؛ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دتکتورهای شعله‌ای: عملکرد این دتکتورها از طریق تشخیص امواج نوری غیر قابل رویت و در سریع‌ترین زمان ممکن نیز می‌باشد.

دتکتورهای گاز یاب: دتکتور گاز یاب نیز از طریق تشخیص مقدار معینی از گازهای خطرناک مانند مونوکسید کربن فعال می‌شوند.

سیستم اعلام حریق

هشداردهنده سیستم اعلام حریق

این هشدار دهنده‌ها شامل شستی و ابزار اعلام کننده دیداری و شنیداری اعلام حریق می‌باشند. شستی جزو اجزا حیاتی در سیستم اعلام حریق به شمار می‌آید که در صورت آتش سوزی، با شکستن شیشه آن، به کنترل پنل مرکزی هشدار داده می‌شود و اقدامات لازم صورت می گیرد. منظور از ادوات اعلام حریق نیز آژیرها و فلاشرها هستند.

پنل مرکزی انواع سیستم اعلام حریق

اصلی‌ترین بخش سیستم اعلام حریق، کنترل پنل مرکزی می‌باشد که مسئولیت برقراری ارتباط بین دتکتورها و تجهیزات اعلام کننده آتش را بر عهده دارد.

 

خرید انواع سیستم اعلام حریق در شیراز

همانطور که گفتیم سیستم‌های اعلان حریق دارای انواع مختلفی می‌باشند که عبارتند از:

  • سیستم اعلام حریق موضعی (خانگی): معمولا حساسیت این سیستم‌ها نسبت به دود می‌باشد و از طریق منبع تغذیه برق شهری یا باتری، آژیر خطر به صدا در می‌آید.
  • سیستم اعلان حریق اتوماتیک معمولی: سیستم‌های معمولی فقط دارای دو حالت «روشن» و «خاموش» می‌باشند و تنها قادر به تشخیص حریق هستند.
  • سیستم اعلان آتش آنالوگ آدرس پذیر: این سیستم بین کنترل پنل و دتکتور رابطه‌ای دو طرفه برقرار می‌کند. یعنی اگر حریق تشخیص داده شود؛ با توجه به آدرس منحصر به فرد آن در سیستم، اقدامات لازم برای خاموش نمودن آتش صورت می‌گیرد.

توجه داشته باشید که کمپانی حفاظت ایمن پارس، ارائه دهنده انواع سیستم‌های اعلان حریق با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت می‌باشد.